10 Madde ile Rock Müziğin Efsane Grubu Guns N’ Roses

10 Temmuz, 2018

Müzik ruhun gıdasıysa, Rock müzik ise oksijeniydi. Farklı bir varoluşun ve tamamıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan Rock müzik, yüz binlerin hatta milyonların kendini alamadığı bir akım olmaktan çıkıp müziğin baştacı haline gelmişti. Elbette, bu yükselişte payı olan bir çok müzisyen, şarkıcı ve grup bulunuyordu. Guns N’ Roses bu efsanelerden bir tanesiydi. ABD’de kurulmuş olan Guns N’ Roses, kitleleri peşinde sürüklemeyi başarmıştı. Axl Rose, Slash, Izzy Stradlin, Duff Mckagan ve Steven Adler ile klasiklekmiş kadro oluşmuştu.

Birçok başarılı işe imza atmış olan grubun ilk albümü Appetite for Destruction idi. Amerikan listelerini alt üst eden bu grup 1 numaraya kadar yükselmeyi başarmıştı. Daha yakından tanımak isteyenler için 20 madde ile Rock müziğin efsane grubu Guns N’ Roses hakkında bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

 

 

1. 20 Milyon Satış ve Devamı Gelen Başarılar

Appetite for Desctruction onların başarılarını kanıtlayan eserlerinden bir tanesiydi. Yaptıkları bu müzik tüm dünyada 20 milyon satmayı başarmıştı ve çıkışından bir sene sonra dahi listelerde birinci olmayı başarmıştı.

2. L.A’in Kurucuları Bir Dönem Guns N’ Roses’daydı

1982 yılında, Axl Rose ve Izzy Stradlin’in beraber kurdukları Rose ve Hollywood Rose isimli gruplardan sonra Tracii Guns’ın da kadroya dahil olması ve Ole Beich – Rob Gardener’ı da yanlarına almalarıyla Guns N’ Roses kurulmuştu. Daha sonra Tracii Guns, gruptan ayrılarak L.A Guns’ı kuracaktı.

3. Guns N’ Roses’ın Slash’ı Bir Dönem Bmx Turnuvalarındaydı

Slash, asıl ismiyle Saul Hudson, 30’lu yaşlarına kadar bir İngiliz vatandaşıydı. Gitardan önce ise uğraşları arasında Bmx Turnuvaları bulunuyordu. Hatta Bmx Turnuvaları’nda şampiyonluları bulunuyordu.

4. Kesinlikle Asiydiler

Guns N’ Roses’ın toplumu rahatsız eden birçok asi tavrı ve davranışı bulunuyordu. Uyuşturucu, içki ve sigara kesinlikle onlarla anılan şeylerdendi. Uçaktan yaptıkları tuhaf davranışlardan tutun ki canlı yayınlardaki küfürlerine kadar birçok sıradışı davranışları bulunuyordu ve kesinlikle kötü çocuklardı.

5. MTV Bir Dönem Kliplerini Yayınlamalarını Reddetmişti

Albümleri için tasarlanan bir kapak, vahşet içerdiği gerekçesiyle müzik firmaları tarafından reddediliyordu. Daha sonraları için Axl Rose’un kolundaki dövme kapakta kullanıldı. MTV ise, klipleri, orijinal kapak nedeniyle yayınlamıyordu. Bunun üzerine 1 sene sonra Geffen Records’un sahibi MTV’yi arar ve Welcome to the Jungle klibinin oynatılmasını ister. MTV sadece 1 kere oynatmayı kabul eder fakat gece saat 2’de izleyen kişilerin de etkisiyle 24 saat içerisinde en çok istek alan klipti…

6. Axl Rose’dan Esinlenilmiş Birçok Oyun Karakteri Bulunuyor

Guilty Gear, Fighting Vipers gibi birçok oyunda Axl Rose’dan esinlenilerek karakterler yaratılmış ve benzer isimler verilmiştir.

7. Duff Daha Önce 30 Grupta Çalmıştı

Guns N’ Roses’un bir başka çılgın ismi Duff, daha önce 30 tane grupta çalmıştır.

8. Geldiği Gibi Giden Grup Üyeleri

Guns N’ Roses’da bir dönem Zakk Wylde’da bulunuyordu, ancak ilginç olansa gitara elini bile süremeden gruptan ayrılmıştır.

9. Axl’ın Can Sıkan Sahne Gösterileri

Bir konserinde seyircilerle yaşadığı tartışma ve ardından hayranına saldırmasıyla birlikte, büyük bir izdiham patlak vermiştir. Yaşanan olayda, 20 bin kişinin de birbirine girdiği biliniyor. Bu olaydan 100 bin dolar kefalet ile kurtulmuştur.

10. Grubun İsmiyle İlgili Söylentiler

Grubun ismine dair söylentiler L.A guns ile Hollywood Rose birleşimi olduğunu yönünde ilerlese de, 1970 yılında öğrencilerin ve polislerin silahlahlarının içine gül attığı olaylardan esinlenilerek koyulduğu gibi rivayetler de dolaşmaktadır.

 

Canın Bigbang çektiyse ne duruyorsun #bigbangci ? :)

Haydi bizi bul ve lezzet patlamasını doya doya yaşa !