Dilimizden Düşmeyen Fast Food

31 Ağustos, 2018

Dilimizden Düşmeyen Fast Food

Rutin hayatlarımıza bir parça daha eklemek üzereyiz fast food zincirleri hayatlarımızın yavaş yavaş bir parçası olma yolunda.

Peki nedir bu fast food?

  • Fast food kısa sürede hazırlanan büfelerde, alışveriş merkezlerinde, restoranlarda çabucak tüketmek için satışa sunulan yiyecektir. İngilizce bir kelime olan fast food kavramının anlamı ‘’Çabuk Yemek’’ olarak çevrilir.            

  • Bugün dünyada ilk 10 içerisine giren çabuk yemek firmaları genellikle Amerika kökenli olup çok nadir Almanya kökenli olanları da vardır.

1870’lerde genelde at arabası şeklinde olan yemek vagonlarında işçilere sandviç, tart ve içecek servisi sunulmuştur. 1880’lerde düşük fiyat ile hizmet veren bu vagonlar, müşterilerin içerde yemek yiyebilecekleri ve küçük bir mutfak barındırabilecek kadar büyümüştür.

Karlılığı artırma çalışmaları müşterilere oturma olanağı sağlamayan ve yemeklerin tezgâhlara eğilip yenildiği ayaküstü restoranlara kadar gitmiştir.

Yirminci yüzyılda self servis restoranlar Amerikan restoranların gözdesi olmuştur. Restoran kültürü 1600’lü yıllara dayansa da hızlı tüketimin dünya çapına yayılması 1940’lı yıllara dayanmaktadır.  

  • White Castle'ı ilk fast-food zinciri olarak düşünüyor. White Castle, 1921'de Kansas Wichita'da kuruldu. O sırada, çoğu kişi burgerleri fuarlarda, sirklerde, öğle tezgâhlarında ve arabalarda düşük kaliteli olmayı kabul etti.

Birçok kişi hamburgerin mezbaha atığından geldiğini ve bozulmuş et olduğunu düşündü.

White Castle'ın kurucuları halkın hamburger algısını değiştirmeye karar verdi. Müşterilerin hazırlanan yiyecekleri görebilmesi için restoranlarını inşa ettiler. Binaları beyaza boyadılar ve hatta temizlik öneren bir isim seçtiler.

Beyaz Şato, Amerikan Doğu ve Orta Batı'da en popülerdi, ancak başarısı, hamburger etinin ülke çapında daha iyi bir üne kavuşmasına yardımcı oldu. Beyaz Şato fast food geliştirme konusunda önemli bir rol oynamıştır.

 

Canın Bigbang çektiyse ne duruyorsun #bigbangci ? :)

Haydi bizi bul ve lezzet patlamasını doya doya yaşa !