Gagarin’in Uzay Yolculuğu

07 Ağustos, 2018

Gagarin’in Uzay Yolculuğu

Uzaya çıkan ve dünyanın yörüngesinde tur atan ilk insan. Sovyet pilot ve kozmonot Yuri Gagarin uzaya çıkan ve Dünya'nın yörüngesini dolaşan ilk insan oldu. Vostok 1 aracı ile uzaydan dünyayı ilk defa göre Gagarin, aynı zamanda o gün uzay çağını başlattı.

9 Mart 1934 yılında Rusya’nın Kluşino köyünde doğan ve 1961 yılında uzaya çıkıp yörüngeden Dünya’yı seyreden Gagarin uçuş sırasında  “Dünya masmavi görünüyor. Ne kadar da muhteşem. İnanılmaz!” demiştir.

Gagarin, 12 Nisan 1961'de uzaya çıkarak Dünya yörüngesinde tur atmış ve bu başarısıyla uzay çağını başlatmıştı. Bu başarının ardından 12 Nisan Rusya'da Kozmonot Günü ilan edildi.

Yuri Gagarin’in görevinin başarısı inanılmaz yankı yaptı. Sovyet Rusya ile sürekli bir yarış halinde olan ABD, Yuri Gagarin’in uzaya çıkma haberi doğrulanır doğrulanmaz, uzaya astronot gönderme çalışmalarını hızlandırmıştı. Gagarin’in hemen ardından ABD’li bir astronot olan Alan Shephard, balistik bir füzeyle uzaya çıkıp, yörüngeye oturmadan hemen Dünya’ya dönerek ABD’nin uzaya çıkan ilk astronotu unvanını alsa da, ABD’nin yörüngeye oturacak bir aracın içinde astronot gönderebilmesi için bir yıl geçmesi gerekecekti. Bir yıllık çalışmanın ardından, ABD’li Astronot John Glenn, 7 Şubat 1962’de Friendship uzay gemisi ile Dünya yörüngesine çıkacak ve 4 saat, 55 dakika ve 23 saniye yörüngede kalacaktı.

Dünya yörüngesinde ki turunu 1 saat 48 dakikada tamamlayan Gagarin, Rusya’nın Saratov şehrinin Engels kasabası yakınlarında Volga nehri kıyısına iniş yaptı. Sovyetler Birliği, bu uzay yolculuğunu ilk etapta kamuoyundan gizlemişti. Gagarin dünya yörüngesi etrafında tur atarken Moskova Radyosu yaşananları dünya kamuoyu ile paylaşmıştı. Yani muhtemelen, Engels kasabasında kimse gökyüzünden süzülen garip kapsüle bir anlam verememişti. Gagarin’i dünyada ilk karşılayan yaşananlardan habersiz bir çiftçi ve onun küçük kızıydı. Gagarin’in onlara söylediği ilk şey;

“Korkmayın, ben de sizin gibi Sovyet’im. Uzaydan indim ve Moskova’yı aramak için bir telefona ihtiyacım var” olmuştur.

Yuri Gagarin bir savaş pilotuydu. Uzay yolculuğu sonrasında Kozmonot yetiştirmeye başladı. Savaş uçakları ile uçmaya devam etmek istiyordu. Bunun için tazeleme eğitimlerine başlamıştı. 1968 yılında, MIG-15 uçağı ile gerçekleştirilen rutin bir eğitim uçuşu sırasında uçağı düştü. Yuri Gagarin 27 Mart 1968 tarihinde, uzay yolculuğundan yalnızca 7 sene sonra, henüz 34 yaşında iken hayatını kaybetti.

 

Haydi eve söyle ve Bigbang lezzetini doya doya yaşa :)

Haydi söyle !

Sipariş Ver