Gezginlere Yeni Alternatif; Uzay Turizmi

28 Ağustos, 2018

Gezginlere Yeni Alternatif; Uzay Turizmi

Yerçekimsiz ortamda turist olarak süzülmenin hayalini kuranlardan Anousheh Ansari, 10 yıl önce uzay yolculuğuna çıkan ilk kadın turist oldu. Ondan beş yıl önce Dennis Tito da ilk erkek uzay turistiydi.

İnsanlık olarak Dünya dışına doğru dalga dalga göçeceğimiz günler adım adım yaklaşıyor. Ancak önümüzde yine de uzun bir yol var, bu yoldaki duraklarımızdan ilki de uzay turizmini iyice geliştirmek olacak.

Uzay turizmi belli ücretler karşılığında insanları keşif ve benzeri amaçlarla değil de, dinlenme ve eğlenme amaçlarıyla uzaya götürüp getirmektir. Uzay turisti olmak istiyorsanız önce üzerinizde bir takım deneyler uygulanıyor, uygun görülürseniz gitmek için önünüz açılıyor. Yoksa istediğiniz kadar para dökün, maalesef Dünya'yı terk etmenize izin verilmiyor.

178 milyon euroluk Sapceport şirketi, ilk özel kesimce finanse edilmiş uzay limanı. New Meksiko'daki Jornada del Muerto Vadisi'nde bulunuyor. 2005-2011 yılları arasında inşa edildi. 2013 yılı sonunda uçuşların başlaması planlanmıştı ama henüz bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Ancak Spaceport bu arada fiilm ya da fotoğraf çekimleri için kullanılıyor.

Spaceport'tan Dünya'nın yörüngesine ilk ticari uçuşlar yakında başlayabilir. En azından Virgin Galactic'in kurucusu Richard Branson'un (sağda) planı bu. 2016 şubat ayında yeni SpaceShipTwo'yu tanıttı. Harrison Ford ve Justin Bieber gibi yıldızlar da bekleme listesine isimlerini yazdırdı. Uçuş fiyatı 250 bin dolar.

Yörünge altı bir uçak. Yani yörüngeye ulaşmıyor, 15,2 kilometre yükseğe çıkıyor. Turistler bu uçuşla uzaya çok yaklaşıp Dünya'nın kavislerini görüp yerçekimsizliği de yaşayabilecek. Ancak kendilerini astronot olarak adlandıramayacaklar. Çünkü bunu ancak Dünya'yı tam anlamıyla dışarıdan gördüklerinde söyleyebilirler.

Bugüne kadar uzay turisti olmayı başaran sadece 7 insan bulunuyor. Rus Uzay Ajansı ile 7 multimilyoneri 2001 ile 2009 yılları arasında uzaya gönderen Space Adventures şirketi, 1-2 haftalık bu geziler neticesinde her bir kişiden 20-40 milyon dolar kadar para almış.

İki şirket turistler için, NASA astronotlarını Uzay İstasyonu'na taşıyan araçlarını kullanacaklarını açıklamış durumdalar. Yine de bu konuda çok net bir karar yok. Hatta günün birinde bu şirketler turistleri özel uzay otellerine götürebilirler. Bu oteller Bigelow Aerospace firması tarafından planlanıyorlar.

Günden güne yaklaşıyor olmamız büyük ihtimal; özellikle de uzay turisti olmak için sıraya girmiş olan milyarderleri ve bu konu üzerinde çalışan firma sayısını düşününce bu ihtimal daha da kuvvetleniyor.

Öncelikle şirketlerin şuan yapabileceği en iyi şey yörünge altı uçuşlar gerçekleştirebilmek. Bir saat civarı sürecek bu uçuşlar neticesinde atmosferin dışına bir kaç dakika çıkabilecek, bu nedenle yer çekimsiz ortamı bir kaç dakika deneyimleyebilecek ve buna rağmen yine yüz binlerce dolar ödeyeceksiniz. Eğer daha yukarılara kadar çıkabileceksek de bu sefer bilet fiyatları milyon dolarları bulacak. İki uçuş türü de zamanla ucuzlayabilir, ancak yine de milyarder olunmadığı sürece ikisini de deneyimleme şansı olmayacak gibi duruyor.

Tüm bu durumlar da bizi büyük bir hayal kırıklığına sürüklüyor: Uzay turizminin sadece süper zenginlere hitap edecek olması.

 

Canın Bigbang çektiyse ne duruyorsun #bigbangci ? :)

Haydi bizi bul ve lezzet patlamasını doya doya yaşa !