Günümüzün En Ünlü Uzay Girişimcileri

07 Nisan, 2018

Uzayın derin ve sonsuz boşluğu hala içerisinde birçok bilinmezliği barındırmaktadır. Yapılan birçok keşif, bilgi kırıntıları doğursa da hala keşfedebilmeyi bekleyen birçok şey olduğu söylenebilir. Tarih boyunca birçok araştırma yapılmış olsa da, gizemi hala çözülebilmiş değil. Uzayı en çok merak eden ve astronomi hakkında elle tutulur fikirleri atan isimler Kopernik ve Galileo olmuştur. İkili ile başlayan serüven şimdilerde ise Mars’da hayat var mı? sorusundan da öte Mars’a yaşam kurmak mümkün mü? sorularının cevabını arayan isimlerle devam etmektedir.

Sovyetler Birliği’nin 1957’de dünya çevresinde bulunan bir yörüngeye küçük bir uydu fırlatması bu uzay girişimlerinin hızlanmasını sağlamıştı. Sputnik 1, Amerikan uzay yolculuğunun dışında kalsa da, dünya için önemli bir yer tutuyordu. Bu küçük uydunun, Amerika’nın üzerinden geçmesi, tedirginliklerin de oluşmasına sebep olmuştu. Amerika, bu tehdite uzay yarışını başlatarak cevap verdi. Günümüzde uzay yarışları geçmişteki kadar şiddetli olmasa da, uzayın keşfine dair çalışmalar sanıldığından da hızlı ilerlemektedir. Yaptığı çalışmalarla dikkat çeken birçok ünlü uzay girişimcisi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçına göz atabilirsiniz.

Blue Origin – Jess Bezos

Uzaya fırlatılan roketlerden birisi olan Blue Origin, sadece test amaçlı gönderilmiş olsa da, yakın gelecekte insanların uzaya daha düşük maliyetlerle çıkmasını amaçlıyor. Dünyanın en zengin ve ünlü girişimcilerinden olan Jeff Bezos’un bu uzay projesi, insanların dünyayı 4 dakika kadar uzaydan izleyebilmesi fikrine dayanmaktadır. Roketin zarar görmeden tekrar dünyaya inebilmesi ise projeyi ilginç kılan unsurlardan birisidir.

Yakın bir gelecekte içerisinde bulunan kapsül vasıtasıyla insanların güvenli bir şekilde uzaya gidip gelmesini amaçlıyor.

Virgin Galactic – Richard Branson

Virgin Group’un sahibi olan Richard Branson yeni turizm yatırımları için uzayı hedef alıyor. Uzay seyahatleri başlatmayı düşünen isimlerden olan Branson, bu işin sonuca varması hâlinde uzay otelleri açacağının da sinyallerini veriyor.

Uzayda koloni kurma, uzaya yerleşme ve Mars’a seyahatler gibi farklı fikirler ortaya atan Branson, yörünge uçuşu için SpaceShipTwo isimli bir mekik yapmayı planlıyor.

SpaceX – Elon Musk

Bir dönem, sosyal medyanın gündemine bomba gibi düşen Elon Musk, SpaceX ile bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Mars yolculuğu için uzaya fırlatılan Falcon Heavy roketi, dünyanın en güçlü roketi olarak biliniyor. Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatılan rokete, Tesla tarafından üretilen kırmızı renkli bir otomobilde yüklendi.

Aracın mars yörüngesine yerleşmesi halinde orada uzun süre kalabileceği, Musk’ın paylaştığı bilgiler arasında yer alıyor.

Dream Chaser – Eren Özmen

Türk girişimciler arasında yer alan ve uzay projeleri ile dikkat çeken Eren Özmen de farklı uzay projeleriyle ismini duyurabilen kişiler arasına giriyor. Eşi Fatih Özmen ile birlikte kurdukları savunma uzay-havacılık şirketi Sierra Nevada’nın CEO’sudur.

Birleşmiş Milletler ile yürütülen Dream Chaser projesi, uzay sektöründe büyük gelişmelere öncülük ediyor.

BigBangciler'e özel ayrıcalıklar için uygulamayı indir !