Hamburger ile Burger Arasındaki Fark Nedir?

13 Nisan, 2018

Burger ve hamburger aynı şey mi? Aynı şeyler gibi gözükseler de, işin detayına indiğinizde iki lezzetin birbirinden farklı olduğunu anlayabilirsiniz. İki lezzet de ağız sulandırıyor ve fast-food sektörünün vazgeçilmezleri arasında yerlerini edinmiştir. Basit bir tanımlama yapmak gerekirse, burger için et veya sebzelerin bir çörek diliminin arasına doldurulmasıyla pişirildiği söylenebilir. Genellikle topuz gibi yuvarlaktır.

 

Burger Nedir?

 

Burgerin, hamburgerin kısaltılması olmadığı konusunda hala netleşmemiş olan şeyler olabilir. Hatta, bazı insanlar jambonlu burgerin, hamburger olduğu düşünülebilir. İnsanlar, burger veya hamburger farketmeksizin her ikisini de yemeyi sever. Öyle ki, açılan restoranların sayısı da bu doğrultuda artmaktadır. Fast-food restroranların yanı sıra fast-casual yapılar da ortaya çıkmıştır ve farklı konseptlerle bütünleşmiş yapılar sizinle buluşmuştur.

Çeşitli dolgular ve sandviç ekmekleriyle birlikte, popülerlik kazanan burger üzerine denemeler de oldukça fazladır. Katkı maddeleriyle yapılan (dolgular ve soslar) de başarıyı katlamıştır. Burgerin icadı için Romalılar dönemi işaret edilse de hala belirsizliğini koruyan birçok unsur bulunmaktadır. Hatta, Tatar Türkleri’nin de bu işin içerisinde olduğu söylenebilir. Burgerler ve hamburgerler, oldukça popülerler olmalarının yanı sıra, öne çıkan fast-food ürünleridir. Burgerler basitçe, topuz gibi sandviç ekmeklerinden (çörek) oluşuyor. Bu ekmeklerin arasına pişirilmiş sebzeler, et veya peynirden yapılmış bir burger ortaya çıkmaktadır. İçerisine konulan alternatifler, fast-food restoranlarınca çoğaltılmaktadır. Cheddar peyniri de, buna örnek oluşturabilir.

 

Hamburger Nedir?

 

Burgerin tanımının netleştiği düşünülürse, hamburger ile devam edilebilir. Hamburger de bir burgerdir, fakat bir çeşit etten oluşan dolguya göre kullanılmaktadır. Hamburgerin içerisi de, sığır eti, hindi, ve tavuk et gibi malzemelerle doldurulmaktadır. Daha çok börek tanımı yapılmaktadır. Burgerler daha çok ekmek gibidir. Düz bir yüzeye sahip değildir. Burgerin dolgusunda sebze veya et gibi şeyler olabiliyorken hamburger özellikle etten yapılmaktadır. Hamburger için genellikle, buğday gibi çeşitli unlar kullanılmaktadır. Eskiden daha kalın ekmekler, burgerler için tercih edilirken değişen zamanla birlikte daha ince ve homojen yapılar tercih edilmiştir. Hatta, günlük tüketimin tercih edildiği burgerler popülerlik kazanmıştır. Dana etinin süslediği leziz burgerler, tavuğun lezzetini sonuna kadar hissedebileceğiniz tavuk burgerler veya vejeteryan burgerler, lezzetin şekil bulmuş halidir.

 

Canın Bigbang çektiyse ne duruyorsun #bigbangci ? :)

Haydi bizi bul ve lezzet patlamasını doya doya yaşa !