Ketçap Nereden Nereye…

11 Eylül, 2018

Dünyanın en meşhur soslarından biri olan Ketçap, Uzun yıllardır buzdolaplarımızın raflarını süsleyen bir sos nerden geldi böyle? Evet başlayalım.

 

 

  • 1690 yılında Çin'de salamura balık ve baharatla (sos) yapılan ve içinde domates bulunmayan karışım  günümüzdeki Ketçap'ın kökenini oluştururken, ilk adıyla Koe-chiap veya Ke-chiap olarak bilinmiştir.

  • 18. yüzyılda oldukça ünlenen bu balık soslu karışım Malezya'ya kadar yayılmış ve Kechap adını almıştır. Malay Yarımadası'na hızla yayılıp özellikle Singapur'a ulaşan ketçap, burada "Ketçap" adını almış ve İngiliz yerleşimciler için önemli olmuştur.

  • Hatta hemen sonrasında İngiltere'ye yayılmış ve bu da İngiliz tüccarlar sayesinde olmuştur. Salamura balık, istiridye ve baharatların karışımıyla yapılan Ketçap'ın birçok varyasyonları yapılmış, fakat domatesli olanı çok uzun zaman sonra yapılmıştır. 

  • Bilinen ilk domatesli Ketçap tarifi 1812 yılında James Mease tarafından yazılmış.

  • Kendisi özellikle bitkiler üzerine uzmanlaşmış bir bilim adamıymış. Tarifte domates haricinde baharatlar ve konyakta varmış. Bir süre Avrupa’da domateslerin yıl boyunca tüketilebilmesi amacıyla salca yerine Ketçap üretilmiş ancak o dönemde koruyucu kimyasallar olmaması nedeniyle bu ürün ciddi sağlık problemlerine yol açmış.

Haydi eve söyle ve Bigbang lezzetini doya doya yaşa :)

Haydi söyle !

Sipariş Ver