Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Uzay Filmi

10 Ağustos, 2018

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Uzay Filmi

  1. İntersteller

Gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında ilk sıralarda gösterilen 2014 yapımı Yıldızlararası (Interstellar). Christopher Nolan imzalı bu Oscar ödüllü yapım, beyin yakan konusunun dışında; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ve Michael Caine gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

      2. E.T. the Extra-Terrestrial

1982 yapımı film hemen hemen herkesin hafızalarında yer etmiştir. Çocukluğumuzu hatırlatır. Yönetmenliğini Steven Spielberg‘in yaptığı film evini kaybetmiş bir uzaylıyla bir çocuğun arasında kurduğu dostluk bağını anlatıyor.

     3. 2001: A Space Odyssey

Anlaşılması güç bir film olması dışında Ay ve Jüpiter’e yolculuk gibi olağanüstü sahnelere sahip Stanley Kubrick tarafından çekilen kült filmdir. 1968 yılında çekilen film o dönemin imkânsızlıklarına rağmen görseliyle de oldukça dikkat çekicidir.

     4. Cosmos: Bir Uzay Serüveni

Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan Cosmos: Kişisel Yolculuk’un devamı niteliğinde çekilen Cosmos: Bir Uzay Serüveni; Carl Sagan’ın eski öğrencisi ve dünyaca ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ın sunuculuğunu yaptığı olağanüstü bir belgesel dizisi.

     5. İndependence Day

Bir Roland Emmerich filmi. Dünyayı istila eden dünya dışı zeki yaşam formlarına karşı insanların gezegenlerini kurtarmaya çalışmalarını konu alır. 1996 ABD yapımı bilimkurgu filmidir.

     6. Marslı

 2015 yılında beyazperdeye uyarlanan  en iyi bilim kurgu kitapları arasında yer alan Andy Weir romanından uyarlanmış filmdir. Matt Damon, Jessica Chastain ve Chiwetel Ejiofor’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosu, kurgusu ve görseliyle en iyiler arasına girmeyi başarmıştır.

    7. Apollo 13

Tom Hanks, Kevin Bacon gibi oyuncuların yer aldığı filme 70 yılında başarısız olan ay görevi ilham olmuştur. Bir grup astronot aylar sürecek bir görev için yola çıkarlar fakat arıza yaşarlar ölüm tehlikesi ile burun buruna gelen ekip eve geri dönme mücadelesini konu almaktadır.

     8. Moon

Gelecekte ay üzerinde enerji üretmek adına çalışmalar yapan bir şirketin üssünde çalışan Sam Bell'in dünyaya dönmesine sayılı günler kala orada yaşadığı olayları anlatan 2009 yılı yapımı filmdir.

     9. Life

2017 Mart’ında vizyona giren ve en yeni uzay filmlerinden biri olan Hayat (Life), güçlü kadrosu ve konusuyla başarılı bir film. Daniel Espinosa tarafından yönetilen bu yeni bilim kurgu gerilim filmi; Uluslararası bir uzay istasyonunda görevli altı kişi, insanlık tarihinde çığır açacak bir keşfi konu almaktadır.

     10. The Abyss

En iyi görsel efekt Oscar’ını kazanan 1989 yapımı James Cameron filmidir. Işığın bittiği yer anlamına gelen filmin hikayesi, James Cameron’un aklına lisede dinlediği bir bilim dersi sırasında gelmiş.

 

Haydi eve söyle ve Bigbang lezzetini doya doya yaşa :)

Haydi söyle !

Sipariş Ver