HİKAYEMİZ

HİKAYEMİZ

BIGBANG BURGER hikayesi resmi olarak 2012 yılında başlamış olsa da aslında iki arkadaşın hayallerinde onların üniversite yıllarında oluşmuştu. Endüstri mühendisi olan Serkan Aslan ve Ozan Bumin üniversitedeki arkadaşlıklarını birlikte Avustralya'ya yüksek lisans eğitimi için giderek pekiştirmiş hayallerine ulaşmak için de bir adım daha atmışlarladır. Böylece BIGBANG BURGER’in ilk AR-GE çalışmaları Avustralya'da başlamış oldu. Yıl 2012 olduğunda ise fikirler ve araştırmalar, tadımlar olgunlaşmış BIGBANG BURGER’in kuruluşu için gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştı.

İlk günden itibaren biz ne yaparsak farklı yapmalıyız, yenilikçi olmalıyız mottosunu belirleyen ikili, yeni konseptlerinin doğuşunda kendilerine ilham kaynağı olarak BIGBANG’i aldılar. «Bizim içimizdeki yeni ve farklı bir şeyler yapma arzusu bizim patlama, yenilikleri keşfetmeye başlama noktamız oldu» dediler. Bu düşünceler ile başlayan yolculuk BIGBANG BURGER’in ilk şubesi Ankara- İstanbul yolu üzerinde Çamlıca Mahallesi’nde yer alan petrol istasyonu içerisindeki 5-6 masalı ufak bir dükkanda başladı. BIGBANG BURGER kurulduğu dönemde Türkiye’deki burger piyasasında sadece alışmış olduğumuz küresel fast-food markaları vardı. Fast-casual burger pazarı Türkiye’de yeni yeni başlamıştı, Ankara’da ise neredeyse hiç bilinmiyordu.

Dolayısıyla BIGBANG petrol istasyonu içerisindeki küçük yerinde günlük olarak taze hazırlanan köftesi, özel sosları, hiç kimsenin alışık olmadığı özel reçeteli burger ekmeği, sınırsız sosları ve içecekleri, Rock’n Roll müzikleri, alışılmışın dışındaki sunum şekli, fıstık ikramı ve futuristik dizaynı ile Dünya dışı bir burger deneyimi sunuyordu.

Bu Dünya dışı burger kurulduğu günden itibaren kendi sadık tutkunlarını oluşturdu. Öncelikle civardaki beyaz yakalılar, devlet kurumu çalışanları bu gerçek burger lezzetini keşfettiler. Kulaktan kulağa yayılarak BIGBANG efsanesi bütün Ankara’ya yayıldı, metrelerce kuyruklar oluşturdu.  BIGBANG fanlarının yoğun ilgisi ile Ankara’daki yeni şubeler sırası ile açılmaya başladı. 2020 yılında ise BIGBANG artık İstanbul’da da şubesi olan ulusal bir marka haline geldi.

BIGBANG BURGER markasının yakaladığı sürdürülebilir büyümenin en önemli nedeni tabi ki dillere destan olan, kuyruklar oluşturan lezzeti. Bunun dışında ise 2 endüstri mühendisinin öncülüğünde sistematik bir yapı ile büyüme stratejisi, teknolojiye verdiği önem, ne kadar lojistik ve operasyonel zorluk yaratırsa yaratsın taze ürün kullanımından vazgeçmeyişi, her birimi kendi profesyonellerine emanet eden kurumsal yapısı markanın güçlü yanlarını oluşturdu.