Rock’n Roll Tarihi

03 Temmuz, 2018

 

Rock’n Roll’un asi ruhunun nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Rock’n Roll tarihi size bunu detaylarıyla birlikte veriyor. Rock kavramıyla ilgili vurgulanan şeylerden ilki, kölelikle ve bu köleliğe olan başkaldırış  ile başladığıdır. David N. Towsend, Dünyayı Değiştirmek: Rock’n Roll Kültür ve İdeolojisi kitabında bunu açıkça belirtmektedir. Diğer müzik türlerinden ayrı olarak Rock’n Roll, bir düşüncenin ve bir ideolojinin ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

 

Rock’n Roll Efsanesinin Doğuşu

Farklı kaynaklarda yer alan bilgilere göre, on binlerce Afrikalı’nın yurtlarından ve kültürlerinden uzaklaştırılması ve yeni bir dünyaya ayak uydurmaları için zorlanmaları ile Rock’n Roll kavramı oluşuyor. Bir tarih vermek gerekirse 1730’larda büyük uyanış, Amerikan müziğinde derin etkiler bırakan durumlardan bir tanesidir. Dinsel bir uyanış olmasının yanı sıra siyah-beyaz ayrımını da ortaya çıkarmıştır. 1780 yılından itibaren hristiyanlaştırılmış siyahlar, ayinlerini yaparken ve Afrika dinsel törenlerinde farklı ritimler ortaya koymuştur. Dairevi danslar, çığlıklar ve tutulan ritimler, yeni bir müzik anlayışının habercisiydi.

Ortaya çıkan bu yeni müzik, kısa sürede yayılmıştı. Bütün ülkeye yayılmakla kalmayıp müziğin evrenselliğini kanıtlar nitelikte, büyümekteydi. Rock’n bir hareket olduğu ve bir yaşam biçimi olduğu konusunda da hemfikir olunabilir.

Rock’n Roll için belirtilen tanımlar arasında ise ragtime, country, gospel, boogie, blues ve rhythm türlerinin harmanlandığı bir müzik anlayışı yer almaktadır. Beatles grubunun ismini duyurmasıyla, daha hızlı bir yayılma söz konusu olmuştur. Daha sonra, Rolling Stones Rock’n Roll döneminin önemli isimlerindendir. İzleyen gruplar; The Doors ve The Who gibi isimler olmuştur. Daha sonra Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin ve Yes gibi birçok önemli grup hala sevilerek dinlenen şarkıları bizlerle buluşturmuştur.

Rock, tek başına birçok farklı türün doğuşunu da beraberinde getirir. Punk, bunu izleyen bir diğer türdür. Underground ve Heavy Metal gibi türlerin gelmesi de gecikmeyecektir. Heavy Metal, daha sert bir giriş yapar. Tabulara karşı bir başkaldırış vardır. 90’larda ise yeni rock anlayışı olan Grunge ortaya çıkacaktır. Nirvana ile Alternatif Rock da kendisini kabul ettiren türler arasındaki yerini edinir. Özetle, Rock’n Roll müziğin asi ruhunun bir yansıması olarak müzik tarihini baştan yazdı desek yalan olmaz…

 

Haydi eve söyle ve Bigbang lezzetini doya doya yaşa :)

Haydi söyle !

Sipariş Ver