Rock’n Roll Tarihinin Unutulmayan Anları

13 Temmuz, 2018

Müzik, duyguları ifade etmenin en iyi yoludur derler, ancak ne kadar yeterli? Rock’n Roll’a kadar, tam anlamıyla yeterli değil gibi gözüküyordu. Öyle ki, Rock’n Roll tarihinin unutulmayan anları,  bunu kanıtlar nitelikteydi. Müziğin asi çocukları, kaygan bir zemini andırıyordu ve kendinizi aniden bambaşka bir atmosfer içerisinde bulabiliyordunuz.

Duygularının dışarı vurumu mu, yoksa çılgınlıktan mı bilinmez, fakat Rock müziğin dâhileri, insanı hayrete düşürecek sahne performanslarıyla hafızalara kazınmayı başarmıştır. Sebep her ne olursa olsun, hepsi bir dönem dünyayı peşinden sürüklemeyi başarmıştı ve her yaptıkları gündeme bomba gibi düşüyordu. Görülmemiş çılgınlıklar, bu durumu özetliyordu.

Rock Dünyasının Unutulmayan Sahne Performansları

Rock müziğin doğasında var olan o kendine has duruş, dönemiz müzisyenlerine de aynı şekilde yansıyor. Sadece karakterleri değil, sahne performansları da adeta Rock müziğin uçarılığı ile şekilleniyor ve bambaşka bir dünyanın kapıları aralanıyor. Ozzy Osbourne, Iggy Pop, The Who, Axl, Ramstein, Pink Floyd, The Doors ve Beatles hepsi bu kapıların anahtarlarını ellerinde tutuyorlardı ve her gün yeni bir sürpriz ile izleyicilerin karşısına çıkıyorlardı.

1. Ozzy Osbourne

Rock tarihinin en çılgın sahne performanslarından birisini, Ozzy Osbourne gerçekleştirdi denilse yalan olmaz. Black Sabbath’ın dahi ve çılgın çocuğu, çılgınlıklarına alıştırmıştı fakat sahnede gösterdiği bir performans, çılgınlığın nirvanası sayılabilir. Alkol ve uyuşturucunun etkisiyle çılgınlığın dozunu arttıran Ozzy, 20 Ocak 1982’de bir konserinde, bir hayranı tarafından sahneye fırlatılan yarasanın kafasını ağzıyla koparır. Ozzy’e olan bakışların yanı sıra metal müziğe olan bakışlar da artık değişmişti. Ozzy’nin bu konu ile ilgili açıklamaları ise atılan yarasayı plastik bir oyuncak sanması ve bu olayın onu da dehşete düşürdüğü yönündeydi.

2. The Beatles

İngilizlerin rock dünyasına adım atması ile müzikte bir devrim yaşandığı, inkar edilemez gerçekler arasında yerini edinmişti. The Beatles, dünyanın en meşhur grubu ünvanıyla bunu en iyi başaranlardandı. Canlı performanslarından birini bir çatı katında sergilemişlerdi! Yanlış duymadınız, son konserleri olması sebebiyle çatıda konser vermek istemiş olmaları ihtimaller dahilindeydi. Bölgede bir süre trafik kitlenmiş ve büyük bir izdiham yaşanmıştı.

3. Iggy Pop

Sahnelerinde kendini kesen bu adam, Iggy Pop’dan başkası değil. Çoğu konserinde onun cam parçalarıyla onu kestiğine tanık olabilirdiniz. Ayrıca, vücuduna mum dökmek veya kendini yerden yere atmak gibi huyları da bulunuyordu. Bir konserinde ise yaptığı çılgınlıklar, az daha ölümüyle sonuçlanıyordu. Neyse ki, ölmemişti…

4. The Who

Çıktığı her sahnede müzik aletlerini parçalamayı kendine görev edinmiş bu grup The Who’dan başkası değildi… Bir dönem bu alışkanlıkları onlara pahalıya mal olmuş ve maddi sıkıntılar yaşamışlardır. Müzik aleti parçalama seramonisinin ilk adımını atan da onlardı.

Bir diğer unutulmaz anları ise sahneye döşemiş oldukları patlayıcılarla davul setlerini parçalamalarıydı. Elbette bu durum büyük bir şoka sebep olmuştu.

5. Rammstein

Bir dönem yaptıkları kliplerle, Almanya’nın diline düşmüş olan ve oldukça tuhaf bulunan bu grup, hayranlarını korkutmaktan da geri durmuyordu. 2009’da gerçekleşen konserlerden birinde, Rammstein sahneye perdeyi yırtarak çıkmıştı ve bu durum bile olacakların habercisiydi…

Alevli bir sahne şovu ve havai fişeklerle süslenmiş bir sahnede birden püskürtülen alevle birlikte, sahnedekilerden birisi yanmaya başlıyor ve koşturarak sahneden iniyor. Başta kimse gerçek olup olmadığını anlayamasa da, daha sonra bunun performanslarının bir parçası olduğu anlaşılıyor.

6. Axl

St. Louis Axl, bir konserinde izleyicilerinden birisine öyle kızıyor ki, yine unutulmayan bir anın patlak vermesi de kaçınılmaz oluyor. Şarkısını söylerken birden izleyicilerden birini gösteriyor ve sahneden aşağı iniyor. Gizli çekim yapan izleyicinin kamerasını alıyor ve güvenlik görevlilerine hakaret yağdırıp gitmelerini istiyor. Daha sonra kendisi de sahneyi olaylı bir şekilde terkediyor. Bu durumun ardından büyük kavga çıkıyor ve Axl, bu olay yüzünden tutuklanıyor. Tabii, bir süre sonra kefaletle serbest bırakılıyor.

Canın Bigbang çektiyse ne duruyorsun #bigbangci ? :)

Haydi bizi bul ve lezzet patlamasını doya doya yaşa !