Rock’n Roll’un Babası Chuck Berry

27 Temmuz, 2018

Rock’n Roll’un Babası Chuck Berry

Chuck Berry, asıl adı Charles Berry olan Rock'n Roll'un babasıdır. 18 Ekim 1926 yılında Kaliforniya, ABD de doğmuştur. Usta gitarist ve Rock'n Roll'cu, 1950 yılında ilk olarak bir kulüp ya da bar grubu denilebilecek St Louis, Mo adlı trio ile müzik kariyerine başlar. Bu grupta usta gitarıyla yer alırken, Johnson piyanoda, Ebby Harding de davuldadır. 1955 yılının Mayıs ayında Chicago'da Blues'un efsane adamı Muddy Waters’ın onları Chess Records'a önermesiyle bir ay sonra "Maybeline"adlı şarkıları piyasaya çıkar. Bu başarıyı daha sonra yaptığı "Roll Over Beethoven" adlı şarkısıyla sürdürür.

Ünlü rock’n roll grubu AC/DC’nin de ilk yıllarında Berry’nin coverını yaptığı 'Scholl Day' adlı şarkı 1956 yıllarında 1 milyonun üzerinde satış yapmış ve listelerde 1 numaraya yükselmişti. Bu parça ile Berry, ilk önce İngiltere'de tanınmış ve ardından tüm dünyaya adını duyurmuştu.

Rock’n Roll’un babası Berry türünün ilk örneklerine imza attığı tarzı The Rolling Stones, The Beatles gibi pek çok gruba da ilham olmuştu. John Lennon’dan Berry’in kendi ve müzik tarihinde bıraktığı etkiyi ‘Eğer rock’n roll’un başka bir adı olsaydı, bu Chuck Berry olurdu’ gibi sözlerle işittik.

1960’lı yılların başında iki yıl hapse giren Berry çıktıktan sonra kulakların pasını silecek yeni parçalar hazırlar ve artık tüm dünya için bir efsane haline gelir. Adına filmler çekilir, kitaplar yazılır ve Berry müziğe bakışını şu sözlerle açıklar "Plaklarımı almak isteyenler için kaydettim. Irk, etnik kimlik, siyaset - bunları istemiyorum. Hiçbir zaman istemedim."

 

BigBangciler'e özel ayrıcalıklar için uygulamayı indir !