Stephen Hawking’in İlginç Uzay Teorileri

22 Haziran, 2018

Stephen Hawking için söylenebilecek en doğru söz, evreni anlamak için kendisini adadığıdır. Yakın bir zamanda hayata gözlerini yuman ünlü bilim insanı, isminden sıklıkla söz ettirmeyi başarıyordu. Yayınladığı makaleler ve yazdığı kitaplar ile kendini fazlasıyla kanıtlamıştı. Ünlü fizikçinin son çalışmaları arasında ise Thomas Hertog ile birlikte yazdığı “Big Bang” (Büyük Patlama) makalesi yayımlanmıştı. Evrenin sonsuz olduğundan ziyade, sürekli genişlemediği ve basit bir yapıda olduğu görüşü ortaya koyulmuştu. Stephen Hawking’in uzay hakkındaki görüşleri bunlarla sınırlı değildi, çok daha fazlası vardı. Stephen Hawking’in ilginç uzay teorileri bugün hala en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. İşte o teorilerden bazıları;

 

1. Büyüyen Karadelikler

Gençliğinin başlarında ve Oxford’dan yeni mezun olmuşken Hawking, kara deliklerin peşindeydi. Big Bang teorisi hakkında düşünmeye başlayan ünlü fizikçi, evrenin küçük bir zerre olarak başlayıp daha sonra da genişlediğinin üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Hawking, Big Bang’in kara deliğin çöküşünün tam tersi olduğunu fark etti ve Penrose ile birlikte bu fikri geliştirdi. Tekillik kavramı burada ortaya çıkıyordu. Bununla ilgili bir makale bile yayımlamıştı.

Karadeliklerle ilgili keşfi ise bir gece ansızın oldu. Karadeliğin boyutunun yalnızca büyüyebileceği ve hiçbir zaman küçülemeyeceğini anladı. Karadeliklerin sadece daha çok malzeme içerebileceği ve kitlelerinin büydüğünü keşfetti. Şişirilen balonlar misali dışarıya doğru engellenemez bir büyümenin gerçekleşeceğini öne sürdü. Hatta, kara deliğin sürekli büyüyen alanını evrenin sürekli artan entropisi ile benzetmiştir.

2. Her Şeyin Teorisi

Kuantum teorisi, son zamanlarda sıklıkla tanımlamalarda yer ediniyor. Kuantum teorisi için, atom ya da onu oluşturan parçalar için kullanıldığı bilgisi edinilirken, izafiyet teorisi ise yıldızlar ve galaksiler gibi uzayı içeren kavramlar ve kozmik boyutlar için kullanılmaktaydı. İki teorinin bir araya getirilemeyeceği düşünülse de, fizikçiler her şeyin teorisi adı altında bu iki teoriyi birleştirmek istemiştir. Karadelik teorisi ile bu teoriye yaklaşamadı fakat iki teorinin bir nevi yaması olarak görülebilecek bir analiz yapmıştı.

3. Trump’ın Dünyayı Venüs’e Çevirebileceğine İnanıyordu

Yeryüzünde çıkabilecek bir nükleer savaş ile birlikte birçok felaketin ve başka tehlikelerin gelebileceğine inanıyordu. Bu problemlerin ise insanoğlunun uzaya gitmesi ile bir geleceği olabileceğini düşünüyordu. Bununla ilgili çeşitli teşvikleri olduğu da bilinenler arasında yer alıyordu.

4. Başka Yerlerde Hayat ve Uzaylı İstilası

Katıldığı bir programda, başka dünyalarda bir yaşam olabileceğinin mantıklı olduğunu öne sürmüş ve ardından uzaylıların dünyayı istila edebileceğini söyledi. Ayrıca, kaynakların ele geçirilmesinin ardından dünyanın terk edilebileceğinin uyarısını yapmayı da ihmal etmedi.

5. Evren Daha Basit Teorisi

Evrenin sanılanın aksine karmaşık bir hologram olduğunu reddetmiştir ve sonsuz fraktal yapılardan oluşmadığını savunmuştur. Cep evrenlerinin dolu olduğu teorisinin yerine bu alternatif evrenlerin birbirlerine benzer ve birbirlerinden pek farklı olmadığı ortaya konulmuştur.

Evreni, makul derecede düzgün ve küresel olarak sınırlı şeklinde tanımlamıştır ve evrenin sürekli genişlemediğini öne sürmüştür.

 

BigBangciler'e özel ayrıcalıklar için uygulamayı indir !