Türk Rock Müziğinin En Sevilen 15 Sanatçısı

26 Haziran, 2018

Bir dönemin en önemli müzik türü haline gelen ve bugün hala kitleleri peşinden sürüklemeyi başaran Rock müzik, ülkemizde de büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. 80’lerde Türkiye’de rock müziğin yeni yeni gelişmeye başladığı söylenebilir. Gürültüyü kaldıramayan toplumumuz, rock müziği sevmiş hatta oldukça benimsemişti. Diğer müzik türlerinden sıyrılan Rock, kendi ezgilerimizle harmanlanarak daha uyumlu bir hal almıştır. Özellikle Anadolu Rock kültürü bu uyumun en önemli parçasıdır. Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca gibi isimler bunu başarıyla gerçekleştirmiştir. 60’lı yıllarda başlayan bu furya, 70’li ve 80’li yıllarda Soft Rock kavramını da hayatımıza sokmuştur.

Bugün hala kendini dinletmeyi başaran Mazhar-Fuat-Özkan, İlhan İrem, Ersen, Dadaşlar ve Cahit Berkay gibi bineceleri 70’lerde rock müziği ilerletiyordu. 80’lerde ise avrupai tada daha yakın şarkılar ortaya çıkıyordu. Mavi Sakal, Ezginin Günlüğü, Bulutsuzluk Özlemi, Vedat Sakman gibi isimler göze çarpıyordu. 90’larda ise artık Rock müzik tümüyle karşımızdaydı. Bütün önemli isimler bu yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştı. Pentagram Heavy Metal’i canlandıran isimlerdendi. Haluk Levent, Şebnem Ferah, Duman, Feridun Düzağaç, Kargo, Mor ve Ötesi, Ogün Şanlısoy ve Teoman gibi birçok isim Rock müziğin tadını çıkarmaya ve bizlere de bu ziyafeti yaşatmaya başlamışlardı…

 

 

1. Barış Manço

Anadolu Rock denilince akla gelen ilk isimlerden olan Barış Manço, yaptığı müzikler ile hala birçok gönlü fethetmeyi başarmaktadır. Bugün, şarkıları dilden dile dolaşmaya devam etmektedir.

2. Cem Karaca

“Ben Bir Ceviz Ağacındayım Gülhane Parkında”sıyla, “Bu Son Olsun”larıyla Anadolu Rock furyasının bir başka değerli ismi Cem Karaca’dır. Güçlü sesi ile gönül tellerine dokunmayı başaran isimlerden bir diğeridir.

3. Pentagram

Heavy Metal’i Türkiye’ye getirmesi ve sevdirmesi bugün Pentagram’ı değerli kılan ve diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir. Demir Demirkan ve Ogün Şanlısoy gibi birçok isim bir dönem bu isim altında şarkı söylemiştir.

4. Şebnem Ferah

Türk Rock müziği denilince akla gelen ilk isim kuşkusuz Şebnem Ferah olmaktadır. Rock müziğine adeta bambaşka bir açıyla yaklaşan Ferah, bugün Rock müziğin en sevilenleri arasında tepede yer almaktadır.

5. MFÖ

Biraz daha yumuşak parçalarla ve daha aşk kokan müzikleriyle gönüllerde taht kuran bu üçlü, ara ara ortadan kaybolsa da hala çok sevilenler arasındaki yerini koruyor.

6. Hayko Cepkin

Heavy metal tadındaki parçaları, kendi tarzıyla yorumlayan Hayko Cepkin Rock müziği sevdiren bir başka isimdir.

7. Duman

Farklı tarzlarıyla kesinlikle en sevilenler arasında yerlerini edinmişlerdir. Daha ağır bir ilerleyişe sahip müzikleri, onları daha az gürültülü yapmıyor.

8. Haluk Levent

Rock müziğin sevilen isimlerinden olan Haluk Levent, yaz akşamlarını süsleyen şarkılarıyla gençleri kendine bağlayan bir atmosfere sahip.

9. Feridun Düzağaç

Biraz daha yumuşak geçişler ve kesinlikle Rock kokan şarkılarıyla Feridun Düzağaç da sevilenler arasında yerini alıyor.

10. Ogün Şanlısoy

Hard rock denilince, sevilen isimlerden bir diğeri de Ogün Şanlısoy oluyor.

11. Mor ve Ötesi

Eurovison performansları bir yana, yaptıkları farklı müzik tarzlarıyla da uzun bir süre kendilerini sevdiren ve hala sevdirmeye devam eden bir diğer Rock grubu da Mor ve Ötesi oluyor.

12. Manga

Eurovison’da 2.likle başarı elde eden Manga, kesinlikle birçok Rock müzik severe hitap ediyor.

13. Athena

Yaptıkları müzik başta olmak üzere farklı tarzlarıyla her zaman dikkat çekmeyi başaran Gökhan-Hakan ikilisi Eurovision’da 4.lüğü kazandıran isimlerdendi.

14. Bulutsuzluk Özlemi

Sözlerimi Geri Alamam gibi popüler parçalarıyla tanınan ve bir dönem Hasret parçası ile kasıp kavuran bu grup kesinlikle adından söz ettiriyor.

15. Düş Sokağı Sakinleri

Murat Yılmazyıldırım’ın solistliğini yaptığı grup, yaptığı müzikle ve farklı tarzlarıyla ön plana çıkan ve kendini sevdiren bir başka Rock grubundan bir tanesidir.

 

Canın Bigbang çektiyse ne duruyorsun #bigbangci ? :)

Haydi bizi bul ve lezzet patlamasını doya doya yaşa !