Uzay Hakkında Bilinmeyen 3 Şey

07 Eylül, 2018

Uzay Hakkında Bilinmeyen 3 Şey

İddiaya varım çoğumuz bir gün uzaya gitmenin hayalini kurmuş, orada meteorlara, dönen küçük gezegenlere şahit olmak ve kara deliklerde neler olduğunu öğrenmek istemişizdir.

 Ancak işin aslına gelirsek bildiklerimizin çoğunun gerçeklerle uzaktan yakından alakalı olmayan ve Hollywood filmlerinden, bilim kurgu kitaplarından rastgele uydurulan bilgiler olduğunu görüyoruz.

Biz de sizler için bu efsanelerin bir kısmını ortaya çıkardık. İşte uzay hakkında yanlış bilinen en yaygın 3 efsane:

1)Ayın karanlık tarafı vardır

Ayın karanlık tarafı hakkında konuştuğumuz zaman normalde güneş görmeyen kısmından bahsederiz. Ancak bundan daha kesin olan bir şey vardır ki bu karanlık taraf hiçbir insan tarafından görülmemiştir. Ayla dünya aynı anda hareket eder. Bu demektir ki biz kendi bulunduğumuz gezegenin yüzeyinden ayın sadece bir tarafını görürüz. Karanlık taraf olarak adlandırılan diğer kısım ise dünya yörüngesinden çıkmadan görülemez. Ay da dünya gibi kendi etrafında döndüğü zaman güneş ışınları ayın bütün taraflarına vurmaktadır. Yani aslında sanıldığı gibi ayın karanlık bir kısmı yoktur.

2)Dünya yuvarlaktır

Bu efsane hepimizin bildiği gibi tartışılmaz bir gerçek olarak görünmektedir. Hepimiz okulda dünyanın düz ya da kare olmadığını öğrenmişizdir. Kopernik ilk kez bunu söylemiş ve Macellan ilk kez bunu dünya seyahatinde kanıtlamıştır. Bununla ilgili birçok tanım yapıldı; tepsi, yumurta, son olarak geoiddir şeklinde. Geoid olduğunu bilenler kafasında dünyayı  kusursuz bir yuvarlak şekkinde hayal ederler fakat bu böyle değildir. Dünyanın düzenliymiş gibi görünen şekli bir yanılgıdır. Bunun sebebi gezegenimizin %75’ini kaplayan suyun varlığıdır. Çünkü okyanuslar karaların girinti çıkıntılarını ve gezegenimizin yamuk şeklini kaplar. Yani dünyadaki tüm suları kaldırsak gezegenin şekli daha çok her taraftan yamuk bir patatese benzer.

3)Güneş sarıdır.

Güneşi gün içindeki zamanlarda turuncu, sarı, kırmızı daireler şeklinde görsek de aslında güneş beyazdır. Herhangi bir ışığın rengi sıcaklığa bağlıdır ve yüzeydeki sıcaklıkla bu görünümü almaya başlar.güneşin yüzey sıcaklığı 4500 santigrat derecedir ve beyaz renktedir. Fakat olay aslında şundan ibaret, güneşten gelen sarı ve kırmızı uzun dalgalar neredeyse hiçbir kayıp yaşamadan ışıklarını dünyamıza yansıtabilirler ancak yeşil kısa ışık dalgaları dünyaya gelmeden kırılırlar. Eğer bir gün uzaydan güneşe bakma imkanınız olursa kendi gözlerinizle onun beyaz olduğunu göreceksiniz.

 

BigBangciler'e özel ayrıcalıklar için uygulamayı indir !