Uzay ile İlgili Çığır Açan 5 Çalışma

08 Haziran, 2018

Uzay sonsuz olarak varsayılan boşluğu ve simsiyah bilinmezliği ile gizemini korumaya devam ediyor. Bu gizemin sona ermesi için yapılan çalışmalar ise son sürat devam ediyor. Birçok bilim insanının ve fizikçinin bu yönde çalışmalarını yürütmeye devam etmektedir.

Uzay ile ilgili çığır açan çalışmalarıyla evren hakkında bizi aydınlatmaya çalışan birçok isim bulunuyor. Stephen Hawking bu isimler arasında yer alan en önemli fiziklerden bir tanesiydi. Kara delikler ile ilgili teorisi, uzayla ilgili bilinmeyen birçok şeyi açıklığa kavuşturmuştu. Son olarak ise Big Bang teorisi ile akıllarda soru işaretleri yaratmayı ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemeyi başarmıştı. Teoriler bir yana, uzay ile ilgili çığır açan 5 çalışmayı merak edenler için;

 

1. Breakthrough Initiatives Projesi

Yuri Milner, uzay hakkındaki keşiflerini bir ileri safhaya taşıyor ve yaptığı bu proje ile birlikte evrende yaşayan farklı varlıkları araştırıyor. 100 milyon dolar yatırım yaptığı bu projede, Stephen Hawking, Martin Rees, Frank Drake ve Geoffrey Marcy gibi isimler bulunuyordu.

2. SpaceX

Yuri Milner ile Elon Musk’ı ayıran önemli bir unsur bulunuyordu. Musk, uzayda bir yaşam kurma peşindeyken Milner daha çok var olan bir yaşamın varlığını kanıtlama peşindeydi. Musk’ın bu yöndeki çalışmaları ise SpaceX ile başlamış oldu. Uzaya fırlattığı bu roket ile oldukça farklı bir yol izlemişti.

3. Süper Akıllı Uzay Gemisi

Hindistan’da üretilen yeni uzay gemisi, Kızıl Gezegen Mars’ın yörüngesine ilk seferde oturmayı başaran ilk gemidir. Ne Rusya, ne Amerika ne de başka bir ülke bunu ilk denemede başaramamıştı. Maliyeti 74 milyon dolar olan bu gemi sayesinde, Mars’ta bulunan metan miktarı ve yüzey kompozisyonu gibi basit işlemler yapılabilecek.

4. Columbus

Yaklaşık 10 yıldır Columbus Modülü’nde birçok araştırma yapılıyor. NASA’nın dahil olduğu bu çalışmada, yeni materyaller geliştirmeye yönelik birçok deney yapılıyor. Uzaya fırlatılan ve Avrupa’nın uzaydaki bu yeni laboratuvarı, bitkilere dair çalışmalar da yürütüyor. Gıda sağlamaya yönelik birçok çalışma sürüyor. Bitkilerin uzay ortamına uyum sağlayabileceği ve yaşam döngüsü oluşturabileceği gibi bilgiler de aktarılmaya devam etmektedir.

5. Güneşten Daha Büyük

Gökbilimcilerin keşfiyle birlikte en büyük 2 kara delik bulunmuştu. Kara deliklerin güneşten 10 milyar kat daha büyük olduğu keşfedilmiş ve hatta 5 tane güneş sistemini daha içine alabileceği öne sürülmüştü. Bu karadeliklerin dünyadan uzaklığı ise 300 milyon ışık yılı kadardır.

 

BigBangciler'e özel ayrıcalıklar için uygulamayı indir !