Uzay Terimleri Sözlüğü

14 Nisan, 2018

 

İnsanoğlunun hayal gücü, bugün uzayın derinlemese keşfinin en büyük motivasyon kaynağıdır. Gökyüzündeki ve onun ötesindeki yaşama olan merak, uzay hakkında soruların oluşmasına ve bu sorulara aranan cevaplar için yapılan çalışmalara ön ayak olmuştur. Uzay nedir? Kelime anlamı itibariyle incelendiğinde, uzay için var olan her şeyin içerisinde bulunduğu sonsuz bir boşluk tanımı yapılıyor. Gökcisimlerinin içerisinde bulundu sonsuz ve sınırsız bir boşluk olarak nitelendiriliyor. Ortalama sıcaklığının -270 derece olduğu bilgisi yer alıyor ve bizim algımızdak gibi bir zaman kavramı olmadığı biliniyor.

Uzayla ilgili yürütülen çalışmalar hız kazansa da, sınırları bilinemeyen birçok şey hala gizemini korumayı başarmaktadır. Milyonlarca gök cisimi, yıldız sistemi, galaksi ve hatta birçok cosmosun bulunduğu biliniyor. Albert Einstein ise uzay hakkında elastike bir dokusunun olduğu ve zaman kavramının olmadığı görüşüne sahipti. 2009 yılında, uzayın sanılandan daha küçük ve daha az gökcismi içerdiği konusundaki fikirler de uzay hakkındaki görüşler arşivinde yer edinmiştir. Uzayla ilgili bilgi birikimine uzay terimleri ile bir başlangıç yaparak, kendi bilgi kırıntılarınızı oluşturabilirsiniz.

Uzay Terimleri

Aberasyon: Yıldızların konumlarında meydana gelen görünür değişimlere verilen isimdir. Sapınç olarak da bilinmektedir. Işığın sonlu hıza sahip olması ve dönme  - yörünge hareketleriyle meydana gelen konum değişikleridir.

Açık Küme: Belirli bir şekle sahip olmayan ve galaktik düzlemde bulunan yıldız kümelerine verilen isimdir. Galaktik küme olarak da bilinirler.

Açıklık: Işığı toplayan ayna olarak bilinen merceğin çapıdır. Teleskop ve fotoğraf makinelerinde kullanılırlar.

Akan Yıldız: Ardında bir ışık çizgisi bırakan ve atmosfere girdiğinde sürtünme dolayısıyla ısınarak akkor haline gelen bir meteor olarak bilinmektedir.

Asteroid Kuşağı: Mars ile Jüpiter yörüngelerinin arasında bulunan ve asteroitlerin birçoğunun bulunduğu kuşaktır.

Asteroit: Küçük gezegenlere verilen isimdir.

Astronomik Birim: Gök bilimidir.

Atmosfer: Bir yıldızın görünen üst katmanları veya dünyamızda da yer alan ve bilinen tanımıyla, bir gezegeni saran gaz katmanıdır.

Batmayan Yıldız: Günlük hareketlerinde ufkun altına inmemesi ile bilinen yıldızlardır.

Beyaz Cüce: Giderek soğuması ile bilinen ve çok yoğun çökmüş yıldızlara denir.

Çift Yıldız: Birbirlerinin çevresinde dolanan iki yıldıza verilen isimdir.

Füze: Momentum korunumu prensibi doğrultusunda itiş gücü, bir yanıcı ve bir yakıcı maddenin sürekli yanmasıyla oluşan ve boşlukla hareket eden araçlara verilen isimdir.

Galaksi: İçerisinde milyonlarca yıldızı barındıran yıldız kümelerine denir. Bulutsu ve gaz bulutlarından oluştuğu bilinmektedir. Samanyolu bunlardan birtanesidir.

Galileo Uyduları: Jüpiter’in parlaklığı ile bilinen en büyük dört uydusudur: Euroupa, Ganymeda, Callisto ve Io.

Gel – Git Olayı: Ayın hareketleri sonucunda Dünya üzerinde oluşturduğu etkilerdendir. Büyük denizlerde suların yükselmesi ve altı saat sonra normal düzeyin altına inmesi olayıdır.

Gezegen: Güneş çevresinde dolandığı bilinen ve ışığı yansıtan gökcisimlerine denilir. Dokuz büyük gezegen: Plüto, Neptün, Satürn, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Uranüs.

Gök Atlası: Yıldızların gökküre üzerindeki yerlerini gösteren haritaya verilen isimdir.

Gök Taşı: Dünya’ya düşen her türlü taşa verilen isimdir.

Işık Yılı: Işığın bir yılda aldığı yola verilen isimdir.

Kozmoz: Evren.

Kutup Yıldızı: Küçükayı’nın en parlak yıldızı olarak bilinir.

Kuyruklu Yıldız: Zaman zaman gökyüzünde rastlanan, parlak ve bulutsu bir yapıya sahip olan bir ya da birkaç kuyruğu olan gökcismine verilen addır.

Nova: Parlaklığı birden artan ve parlaklığı yavaş yavaş azalarak değişen yıldızlara denir.

Samanyolu: Milyarlarca yıldız ve gaz bulutundan oluşan donuk ışıklı kuşaktır. Güneş sisteminin içerisinde bulunduğu galaksidir.

Süpernova: Parlaklığının birden bire 19 kadir yöresinde değişerek parladığı bilinen yıldız türüdür.

Yıldız Kümesi: Bir araya gelmiş yıldız topluluğudur. 

Haydi eve söyle ve Bigbang lezzetini doya doya yaşa :)

Haydi söyle !

Sipariş Ver