Uzaya Otel Kurma Projeleri

22 Nisan, 2018

 

Bir dönemin Sovyetler Birliği, Sputnik 1 ile uzay çalışmalarında çığır açan çalışmalar gerçekleştirmişti. Son yıllarda ise daha çok uzayda koloni kurma, Mars’a yerleşme ve uzay seyahatleri göze çarpıyor. Uzay turizminin önem kazandığı ve dikkat çektiği şu zamanda Rusya, uzay istasyonu için otel kurma planları yürütüyor.

Uzaya otel kurmayı planlayan Rusya, otelde kalmak isteyenler için haftalık olarak 40 milyon dolar talep ediyor. İnsanları bir kapsül ile uzaya çıkarıp geri indirme planlarının daha ilerisine giden bu proje,  Rosmocos’un ISS’de lüks bir otel inşa etme planlarını içeriyor. Uzayda yürümek isteyenlerden ise ayrıca 2 milyon dolar talep ediliyor. Ücreti ödeyebilmeniz halinde, bir kozmonot eşliğinde uzay yürüyüşü yapabiliyor ve uzayda kalabiliyorsunuz. Otel için düşünülen ilk detaylar 23 cm’lik pencereler ve 4 adet uyku odası bulunduğu bilgisini içeriyor. Otelde kalmayı düşünüyorsanız ön taleplerin şimdiden 12 kişilik bir kontenjandan oluştuğu söylenebilir.

Virgin Galactic’in de bu konuyla ilgili çalışmaları bulunuyor. SpaceShipTwo adlı mekik ile yörüngeye çıkması planlanan roket, 5 dakika yerçekimsiz ortam deneyimi sunuyor. Yeterli sayıda insanın uzaya çıkması halinde Virgin Galactic’in de uzay otelleri açmak istediği biliniyor. Richard Branson’un yönettiği bu proje için şimdiden ünlü isimler yer ayırtmış bulunuyor. Tom Hanks, Angelina Jolie, Leonardo Di Caprio ve Justin Bieber dahil olmak üzere 700 kişinin bu projeler için yer ayırttığı biliniyor.

 

BigBangciler'e özel ayrıcalıklar için uygulamayı indir !