Uzayda Bir Gün

18 Eylül, 2018

Uzayda Bir Gün

Birçok insanın hayalidir Astronot olmak. Uzay yolculuğuna çıkıyorsunuz ve bir süre sonra yaşadığınız o dünyaya uzaktan bakıyorsunuz. Yer çekimi olmayan alışık olduğumuz dünyadan çok farklı bir evrende buluyorsunuz kendinizi. Bambaşka bir deneyim, heyecan…

Peki bu farklı deneyimi yaşayan insanların uzayda bir günü nasıl geçiyor?

Yer çekimsiz ortamda her şey daha farklı, en basit ihtiyaçlar için bile en uygun yöntemler düşünülmüş. Öncelikle, astronotların yer çekimsiz ortama adapte olup olamayacağını anlamak için aylarca deneyler yapılıyor, bunun sonucunca bünye ve psikolojikman en uygun olanları göreve katılmaya hak kazanıyor. Uzun vadeli göreve katılacak astronotlar (uzay istasyonunda kalacak olanlar) dört yıl eğitime tabi tutuluyor.

Gün kavramı uzayda, dünyadaki gibi işlemiyor. Astronotun bir günü, onun jetlag ve benzeri durumlar yaşamaması adına hazırlanmış listesi ile belirli. Uyanması ve uyuması gereken zaman dilimi arası, astronotun bir günü sayılıyor ve çeşitli sebeplerden dolayı, değişikliğe açık. Alarm ile beraber uyanıyorlar.  Yataktan 'kalkma' gibi bir özgürlükleri yok zira çoğu astronot, uyku tulumlarını çengeller yardımıyla özellikle belirledikleri bir alana sabitleyip öyle uyumakta, yani buna yataktan 'çıkma' diyebiliriz.

Sıcak hava uzayda yükselmediğinden, yanlış konumlandırılmış yatakta yatan bir astronot, bütün akşam kendi karbondioksitinin bulunduğu hava baloncukları arasında uyumak zorunda kalabilir, bunun sonucunda da oksijen yetersizliği çeker. En iyi ihtimal nefes darlığı ve yoğun baş ağrısı...

Egzersizler günün olmazsa olmazından, her gün egzersiz yapmayan bir astronot, kemik erimesi yaşamaya başlarlar. 

İhtiyaçlarını karşılayan astronotlar, günün devamında kendilerine verilen görevleri yerine getiriyor. Bunlar ya denetime dayalı kimi deneyler ya da istasyonun rutin bakım işlemleri.

 

Canın Bigbang çektiyse ne duruyorsun #bigbangci ? :)

Haydi bizi bul ve lezzet patlamasını doya doya yaşa !