Uzayda Eğlence

24 Ağustos, 2018

Uzayda Eğlence

Bilindiği gibi uzayda yer çekimi yok. Bu yüzden çeşitli bilimsel araştırmalar ve tamir (uyduların ve uzay istasyonun tamiri, bakımı) gibi işler için uzayda bulunan astronotlar mekiğin içinde yer çekimsiz bir ortamda yaşamak zorundalar. Bu durumun zor yönleri olduğu kadar ilginç ve keyifli tarafları da var. 

Günlük olarak yapmaları gereken görevler ve aktiviteler dışında eğlenmek içinde vakit ayırıyorlar kendilerine.

Bazı astronotlar, mekik dışındaki teknik görevlerin haricinde dünyayla selfie çekiyorlar. Fotoğraflarda net gözükmüyor tabi ama olsun bu farklı deneyimi ölümsüzleştirerek havalı bir selfie yapmış oluyorlar.

Uzayda futbol oynamak. Topun bir balon gibi hafifçe süzülmesini görmek, gol sevincinden sonra havada düşmeden istediğiniz kadar takla atabilmek ise inanılmaz olmalı! Tek sıkıntınız: oyun alanınızın sadece bir evin odası büyüklüğünde, ama olsun o kadar.

Yerçekimsiz ortamda havadasınız ve mekiğin bir ucundan başka bir yere gitmek için istemeseniz bile uçmak durumundasınız. Uçmanın tadını almak ve kendini boşluğa bırakmak…

Astronot Terry Virts (AstroTerry), Twitter’ın en çok takip edilen hesaplarından birine sahip. Fenomen astronot Terry uzay günlüğünü, harika bir fotoğraf makinesiyle çekilmiş HD dünya ve uzay fotoğraflarını ve mekiğin kamerasından çekilen görüntüleri paylaşıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli Rus kozmonot Oleg Artemev, sosyal medya hesabında görenleri büyüleyen bir video yayınladı. Resmi Twitter hesabından yayınladığı videoda Oleg Artemev, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çektiği 'Ay'ın batımı'na ait anları takipçileriyle paylaştı. Dünya'nın ufuk çizgisindeki mavilik içinde yavaş yavaş kaybolan Ay'ın görüntüleri sosyal medyada hızla yayıldı.

Alan Shepard uzaya giden ikinci insan ve ilk Amerikalı astronot Ay yüzeyinde ilk kez (ve tabi ki son kez) golf oynayan insan olan Alan Shepard'ın oynadığı golf topları daha sonra bulunamamıştır. Halen bu golf topları ay yüzeyinde bulunmaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli 6 astronot, yerçekimsiz ortamda pizza yaptı. Avrupa Uzay Ajansı, pizzayı özlediklerini söyleyen İtalyan astronota sürpriz yaptı. Gönderecekleri kargo aracına pizza malzemelerini de koydu. Astronotların pizza yapımı, internet ortamında hızla yayıldı. Astronotlar uzayda farklı bir aktivite ile zamanlarını en güzel şekilde değerlendiriyorlar.

BigBangciler'e özel ayrıcalıklar için uygulamayı indir !